Három örökifjú judósunk képviseli a magyar színeket a csütörtökön rajtoló veterán Európa-bajnokságon, amelynek június 2. és 5. között Kréta szigetének legnagyobb városa, Iráklio lesz a házigazdája.
ÉLŐ




Zatik József (balról) ezüstérmet szerzett a legutóbbi Európa-bajnokságon


A harminc év felettiek kontinensviadalán ezúttal is az első három versenynapon kerül sor az egyéni versenyszámokra (csütörtökön az M5-M9-es korcsoportok, pénteken az M3-M4-es korcsoportok, szombaton a férfi M1-M2-es, illetve a női korcsoportok), vasárnap pedig a csapatverseny következik.

A koronavírus-járvány miatt 2020-ban és 2021-ben sem rendeztek Európa-bajnokságot a veterán korosztály számára, s a járvány hatása a görögországi Eb-n is megmutatkozik: előzetesen harmincegy ország mindössze kétszáznegyven judósa adta le a nevezését – csak emlékeztetőül: három éve, a spanyolországi Las Palmas városában harmincöt ország hétszázhetvennyolc judósa lépett tatamira.

Ezúttal a magyar csapatból is csak hárman vállalták a még mindig szigorú koronavírus-protokoll mellett a részvételt: Zatik József (M6, 73 kg), Kerschner Krisztián (M3, 81 kg) és Szőcs László (M5, +100 kg) képviseli majd a színeinket Iráklióban. Meghívást kapott az Eb-re nemzetközi bíróink közül dr. Deierl Krisztián, a csapatvezető pedig Flóri Miklós lesz.






A 2019-es Európa-bajnokság emlékezetes pillanatai


A kilencvenes évekre datálható a judós öregfiúk versenyek hőskora, egyre több helyszínen derült ki, hogy ezt a sportágat nem lehet abbahagyni, judózni „vén fejjel” is jó, nem beszélve arról, hogy ezeken az eseményeken újra összefuthatnak az egykori nagy ellenfelek, a küzdelmek mellett reggeltől estig (sokszor tovább is) megy az anekdotázás, a régi barátságok mellett újak is szövődnek.

Magyarország úttörő szerepet játszott abban, hogy az öregfiúk tornákból komoly világversenyek legyenek: 2003-ban Kecskeméten rendezték meg az első veterán Európa-bajnokságot. Hat évvel később Németországban rendezték meg az első hivatalos világbajnokságot a harminc felettiek részére, egy évvel később, 2010-ben Budapest volt a vb házigazdája, 2014-ben pedig Balatonfüreden láttuk vendégül a kontinens legjobbjait.



A mieink Európa-bajnoki szereplése igen sikeres, ha csak az elmúlt éveket nézzük: 2014-ben a magyarok Prágában négy arany-, hat ezüst- és hét bronzéremmel gyarapították fényes gyűjteményüket, 2015-ben átütő sikert hozott a Balatonfüreden megrendezett veterán Eb a mieink számára. Az egyéni küzdelmekben tizenkét arany-, tíz ezüst- és huszonnégy bronzéremmel zártak versenyzőink, a férfiak csapatversenyét pedig Magyarország nyerte.

2016-ban is remekeltek örökifjú judósaink, tizennyolc éremmel – hat arany, öt ezüst, hét bronz –, valamint nyolc pontszerző helyezéssel az éremtáblázat negyedik helyén végzett válogatottunk.Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is kiválóan szerepeltek a magyar judósok a veteránok kontinenstornáján. 2017-ben huszonegy indulónkból tizenketten éremmel térhettek haza Zágrábból, aranyérmes lett Orosz Sándor, Kersics Antal, Géra Nándor, Péter Sándor, Novák Szilvia és Vészi Klára, ezüstérmes Sárkány László, bronzérmes Deák Attila, Szőcs László, Csihi János, Edelényi László és Csete Margit.




Szőcs László (balról) is ezüstérmes lett a 2019-es Eb-n


2018-ban a skóciai Glasgowban rendezték meg a veterán Európa-bajnokságot, amelyen a tizenkét magyar indulóból Sinka Szabolcs arany-, Novák Szilvia, Vészi Klára, Péter Sándor és Nagy Aladár pedig bronzérmet szerzett, egy évvel később, Las Palmas városában Vészi Klára és Sinka Szabolcs arany-, Zatik József és Szőcs László ezüst-, Göndöcs Attila, Horváth Tamás és Novák Szilvia pedig bronzérmet nyert. A mieink igazi éremhalmozók…


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2022
Gombkötő Roland
Fotó: EJU, Gabriel Juan)