Megvan az első aranyérem a budapesti Judo Grand Prix ma kezdődő történetében: Csernoviczki Éva, az Ippon Judo Tatabánya olimpiai bronzérmese a dobogó legfelső fokára állhatott a Papp László Sportarénában. A mieink közül Karakas Hedvig is remekelt, a dobogó harmadik fokára állhatott, Maros Barbara és Szabó Franciska pedig a hetedik helyen zárta az százezer dolláros összdíjazású olimpiai kvalifikációs viadalt.



A fiúknak nem ment igazán ezen a napon, a tizenegy magyar induló közül csak egynek, a beugróként, Ungvári Miklós helyén szereplő Pál Gyulának sikerült venni az első akadályt. A Honvéd-Kipex fiatalja előbb indiai riválisát győzte le, a második meccsén pedig alaposan megszorongatta az olimpiai bajnok Savdatuasvilit, de az amúgy remek formában lévő grúz judós egy jukónyi különbséggel végül tovább lépett. A mieink közül többen is közel álltak a továbbjutáshoz, ám a döntő pillanatokban az ellenfelek kerekedtek felül.

A hölgyeknél azonban kitettek magukért a mieink. Különösen az olimpiai bronzérmes Csernoviczki Éva volt elemében, akinek tényleg rengeteg erőt ad a hazai közönség buzdítása: egy papírformának számító ippongyőzelem (a bolgár Damjanova) után a japánok üstökösével, az ifjúsági világbajnok Kondo Amival vívott szikrázóan kemény csatát. A tizenkilenc éves japán remekül küzdött, de végig Csernoviczki Csaba tanítványának kezében volt az irányítás, s végül két jukóval a magyar klasszis jutott be az elődöntőbe.

Ott Taciana Lima várt rá, aki Guinea-Bissauból érkezett. Mielőtt bárki legyintene: a kétszeres Afrika-bajnok eredménylistáját már több mint egy tucatnyi Világkupa-érem ékesíti, két korábbi Grand Prix-viadalon is bronzérmes volt, s a Nemzetközi Judo Szövetség támogatásának köszönhetően rendszeresen résztvevője a legrangosabb tornáknak és edzőtáboroknak. Lima igazolta is jó hírét, teljes erőbedobásra kényszerítette a tatabányai versenyzőt, ám ezúttal is Csernoviczki Éva irányított. Intésekkel a magyar oldalon volt az előny, de Évi nem várta meg a végét: az utolsó fél percben ipponnal döntötte el a csatát, s ezzel bejutott a fináléba.

Szép emlékek elevenedtek fel a nézők előtt, hiszen egy évvel ezelőtt, a budapesti Európa-bajnokság is Csernoviczki Éva remeklésével kezdődött: a nyitónapon szerezte meg pályafutásának első kontinensbajnoki címét. Szombat délután immár kétszeres Európa-bajnokként lépett tatamira az olasz Valentina Moscatt ellen, hogy az első budapesti Grand Prix-t is emlékezetessé tegye. A rivális sem ismeretlen a „szakmában”, Európa-bajnoki ezüstérmes, akinek azonban pocsék a mérlege a magyar versenyző ellen: korábban hétszer találkoztak, s csak a „kezdetek kezdetén”, 2004-ben tudott nyerni egy meccset Csernoviczki Éva ellen.

Most sem járt sikerrel, a súlycsoport magyar klasszisa erős kezekkel mozgatta az olasz lányt, akit a mérkőzés folyamán három alkalommal is intettek, így a vége magyar győzelem lett! Csernoviczki Éva ezzel történelmet is írt: ő nyerte az első budapesti judo GP első aranyérmét! A medált Csányi Sándortól, a Nemzetközi Judo Szövetség tiszteletbeli alelnökétől, a pénzdíjat és a virágcsokrot pedig dr. Tóth Lászlótól, a Magyar Judo Szövetség elnökétől vehette át.

„A Kondo elleni meccs a döntő is lehetett volna, mivel jelenleg ő az elsőszámú japán, ő nyerte az ottani bajnokságot és ipponnal verte a világbajnok mongolt. Nehéz meccsem volt ellene, éreztem a nyakamat, el is fáradtam, de örülök, hogy össze tudtam magam szedni utána.” Csernoviczki Éva hozzátette: mivel sok pontot szerzett, az augusztusi, cseljabinszki világbajnokságig várhatóan nem vív tétmérkőzést. Édesapja és egyben edzője, Csernoviczki Csaba tréfásan közölte: „megbeszélt koreográfia, hogy reklamálás miatt elküldenek engem a tatamitól, utána a lányom ippont dob (...) De komolyra fordítva a szót, a japán ellen az ázsiai bírónál kissé lejtett a pálya, azért szakadt el nálam a cérna. Évi nagyon taktikusan küzdött a döntőben és betartotta a megbeszélteket.”


Maros Barbara (fehérben) hetedik lett a Grand Prix-n


Az 52 kilósoknál Maros Barbara és Balogh Daniella is győzelemmel kezdett, a Honvéd-Kipex junior-világbajnoki érmese aztán a második meccsét is behúzta. A folytatásban túlságosan kemény ellenfelei voltak, előbb a franciák Európa-bajnoka, Annabelle Euranie kényszerítette megadásra, majd a vigaszágon a franciák olimpiai olimpiai bronzérmese, Priscilla Gneto állta az útját, így Maros Barbara hetedik lett, ezzel negyvennyolc világranglista-pontot is bezsebelt.

Az 57 kilogrammban Karakas Hedvignek tapsolt a publikum, miután ipponnal hozta az első meccsét az olasz Lo Giudice ellen. A negyeddöntőben a szlovénok világ- és Európa-bajnoki bronzérmese, Vlora Bedeti következett. A mérkőzés nem hozott akciópontot, csak intéseket. A hazai pálya egy parányit sem lejtett a magyar oldalra, sőt, tizenöt másodperccel a befejezés előtt – talán kissé túl szigorúan – Hédi megkapta a negyedik intését is, vagyis leléptették.

A vigaszágon a német Roper sérülés miatt nem állt ki Hédi ellen, aki így – akárcsak egy évvel ezelőtt, az Európa-bajnokságon – éremért léphetett tatamira a hazai közönség előtt. Nem is akármilyen összecsapás várt rá, a sors úgy hozta, hogy sor került a londoni olimpia negyeddöntőjének visszavágójára, az ötkarikás ezüstérmes Corina Caprioriu ellen…

A 2011-es bakui World Judo Masters és legutóbb, a havannai Grand Prix magyar győzelmet hozott ebben a párharcban, a másik három találkozón azonban a román judós bizonyult jobbnak. A Papp László Sportarénában intéssel Hédi szerzett vezetést a meccs felénél, aztán egy biztató földharc akció ért véget sikertelenül. Egy szerencsés kontrával Hédi jukóra növelte az előnyt, s a földön harcolva ki is húzta a mérkőzés végét jelentő gongszóig! Egy szépen csilllogó bronzérem (Havanna után immár a második ebben az olimpiai kvalifikációs sorozatban), s a mellé járó ezer dolláros pénzdíj is a Honvéd judósának jutalma lett!

„Amikor a szlovén lány ellen négy intéssel leléptettek, nem is csalódott, hanem értetlen voltam – kezdte összegzését Karakas Hédi az MTI-nek. – Ha valaki jobb nálam és meg tud dobni, azt elismerem, de azzal, hogy ő kizárja az én judómat és kapkodással, semmittevéssel próbál úgy tenni, mintha kezdeményezne, azt nem tudom elfogadni. Edzőmmel, Toncs Péterrel ki fogunk találni valami jó taktikát ellene.”

Ami a bronzmeccset illeti, Karakas Hedvig közölte, ez a siker nem elégtétel a számára, mivel jó lett volna négyben lennie az olimpián. „Ezzel együtt nagyon örülök, hogy nemrég Havannában is bronzérmes lettem és felfelé ível a pályám.”




Karakas Hedvig (fehérben) bronzérmet szerzett a Papp László Sportarénában!



A 63 kilogrammban több versenyzőnk is jól szerepelt, de ebben a súlycsoportban alaposan ránk is ijesztettek. Az augusztusi ifjúsági olimpiára készülő Gercsák Szabina mérkőzésén történt, a francia Di Cintio alaposan meghúzta a miskolci judós karját. Az ippon csak hagyján, de Szabinának fel kellett keresnie az Országos Baleseti és Sürgősségi Központot…

„Műanyag merevítő kötést kapott, de szerencsére nincs nagy baj, előfordul már ilyesmi máskor is. Bízom benne, hogy a jövő heti edzőtáborban már folytatni tudjuk a munkát” – mondta Flórusz János, a Hell-Miskolci JC edzője.

Szép győzelemmel kezdett a kecskeméti Polyák Krisztina, aki a svéd ifjúsági Európa-bajnok Barkeling ellen nyert vazarival, ám a második körben alul maradt az orosz Valkovával szemben. A világbajnoki bronzérmes Baczkó Bernadett is begyűjtött egy nagy skalpot, az Eb-ezüstérmes szlovén Trstenjak ellen nyert, ugyancsak vazarival. A harmadik fordulóból is kis híján továbblépett, aranypontos csatában egyetlen intéssel kapott ki a lengyel Ozdobától…




Szabó Franciska (fehérben) a hetedik helyért kapott világranglistapontokat


A súlycsoportba néhány hete visszatérő Szabó Franciska intéssel nyert az olasz Gwend ellen, s lendületbe is jött, az izraeli Shor ellen már ipponnal volt övé a győzelem. A negyeddöntőben a japán Tasiro, a vigaszágon pedig a francia Di Cintio viszont jobbnak bizonyult, így az egerági Varga Cseppek U23-as Európa-bajnoka a hetedik helyen fejezte be az első Budapest Judo Grand Prix-t.

Vasárnap három női és négy férfi súlycsoporttal folytatódnak a küzdelmek. Érdemes lesz ellátogatni a Papp László Sportarénába, hiszen több éremesélyes versenyzőnkért szoríthatunk.


A vasárnapi magyar indulók

FÉRFIAK
81 kg:
Krizsán Szabolcs (Honvéd-Kipex), Csoknyai László (Atomerőmű SE), Ungvári Attila (Közgép-Ceglédi VSE), Köller Milán (Mogyi-Bajai JC)
90 kg: Tóth Krisztián (KSI SE), Vér Gábor (Honvéd-Kipex), Ohát Zalán (Atomerőmű SE), Kersics Dávid (Pécsi VSK)
100 kg: Cirjenics Miklós (Atomerőmű SE), Fogasy Gergő (Kecskeméti JC), Ömböli Renátó (Atomerőmű SE)
+100 kg: Bor Barna (Atomerőmű SE), Péntek Zoltán (Leányvár SE)

NŐK
70 kg:
Salánki Evelin (Ippon Judo Tatabánya), Hegedűs Dóra (Wadokai JC), Siroki Ibolya (Budaörsi SC), Mohácsi Szandra (Pécsi VSK)
78 kg: Joó Abigél (KSI SE), Czanka Bernadett (Havasi JC), Diviki Barbara (Leányvár SE)
+78 kg: Bodó Bernadett (Pécsi KSE)



BUDAPEST JUDO GRAND PRIX
(53 ország, 407 induló)

A magyarok eredményei
FÉRFIAK
60 KG. 1. forduló:
Bartha Ákos–Janiszlav Gercsev (bolgár) 0–5; Szabó Csaba–Jeroen Mooren (holland) 0–10; Burján László–Hevorg Hevorgjan (ukrán) intéssel 0–1
66 KG. 1. forduló: Zámbori Bence, Gorjánácz Zsolt, Végvári Martin és Hagyó Gábor erőnyerő. 2. forduló: Zámbori Bence–Michal Bartusik (lengyel) 0–10; Gorjánácz Zsolt–Adrien Bourguignon (francia) intéssel 0–1; Végvári Martin–Tal Flicker (izraeli) intéssel 0–1; Hagyó Gábor–Anzaur Ardanov (orosz) 0–10
73 KG. 1. forduló: Herédi Ákos–Batrazd Kajtmazov (orosz) 0–10; Urbancsok Tamás–Javier Ramirez (spanyol) 0–5; Kiss Norbert–Dmitro Kanyivec (ukrán) 0–7; Pál Gyula–Balvinger Singh (indiai) 10–0. 2. forduló: Pál Gyula–Lasa Savdatuasvili (grúz) 0–5
NŐK
48 KG. 1. forduló:
Csernoviczki Éva és Pupp Réka erőnyerő. 2. forduló: Csernoviczki Éva–Boriszlava Damjanova (bolgár) 10–0; Pupp Réka–Otgontsetseg Galdabrakh (mongol) 10–0. Negyeddöntő: Csernoviczki Éva–Kondo Ami (japán) 5–0. Elődöntő: Csernoviczki Éva–Taciana Lima (Guinea-Bissau-i) 10–0. Döntő: Csernoviczki Éva–Valentina Moscatt (olasz) intéssel 1–0
52 KG. 1. forduló: Maros Barbara–Gili Cohen (izraeli) 7–0; Balogh Daniella–Van Gnoc Tu (vietnami) 5–0; Polgár Luca–Laura Gomez (spanyol) 0–10; Tóth Patrícia–Olekszandra Sztarkova (ukrán) 0–10. 2. forduló: Maros Barbara–Zuzanna Pawlikowska (lengyel) 10–0; Balogh Daniella–Jaana Sundberg (finn) 0–10. Negyeddöntő: Maros Barbara–Annabelle Euranie (francia) 0–7. A vigaszágon: Maros Barbara–Priscilla Gneto (francia) 0–10
57 KG. 1. forduló: Szabó Katinka–Jaione Equisoain (spanyol) 0–10; Keliger Bernadett–Alessia Regis (olasz) 0–10; Karakas Hedvig erőnyerő. 2. forduló: Karakas Hedvig–Martina Lo Giudice (olasz) 10–0. Negyeddöntő: Karakas Hedvig–Vlora Bedeti (szlovén) 0–10. A vigaszágon: Karakas Hedvig–Miryam Roper (német) 10–0. A 3. helyért: Karakas Hedvig–Corina Caprioriu (román) 5–0
63 KG. 1. forduló: Polyák Krisztina–Emma Barkeling (svéd) 7–0; Szabó Franciska, Baczkó Bernadett és Gercsák Szabina erőnyerő. 2. forduló: Polyák Krisztina–Jekatyerina Valkova (orosz) 0–10; Szabó Franciska–Edwige Gwend (olasz) intéssel 1–0; Gercsák Szabina–Maelle Di Cintio (francia) 0–10; Baczkó Bernadett–Tina Trstenjak (szlovén) 7–0. 3. forduló: Szabó Franciska–Rotem Shor (izraeli) 10–0; Baczkó Bernadett–Agata Ozdoba (lengyel) aranyponttal intéssel 0–1. Negyeddöntő: Szabó Franciska–Tasiro Miku (japán) 0–10. A vigaszágon: Szabó Franciska–Maelle Di Cintio (francia) 0–7


FÉRFIAK

60 KG (32 induló)
1. Takato Naohisza (japán)
2. Amiran Papinasvili (grúz)
3. Sofiane Milous (francia)
3. Ilgar Mushkiyev (azeri)
5. Amartuvshin Dashdavaa (mongol)
5. Jerkebulan Kosszajev (kazah)
7. Janiszlav Gercsev (bolgár)
7. Vugar Shirinli (azeri)
BURJÁN LÁSZLÓ (Budaörsi SC),
SZABÓ CSABA (Kecskemtéi JC) és
BARTHA ÁKOS (Miskolci VSC) helyezetlen

66 KG (33 induló)
1. Takaicsi Kengo (japán)
2. Dmitrij Serzsan (fehérorosz)
3. Georgi Zantaraja (ukrán)
3. Nijat Shikalizada (azeri)
5. Salva Kardava (grúz)
5. Pawel Zagrodnik (lengyel)
7. Junior Degen (holland)
7. Tal Flicker (izraeli)
ZÁMBORI BENCE (Honvéd-Kipex),
GORJÁNÁCZ ZSOLT (UTE),
HAGYÓ GÁBOR (Honvéd-Kipex) és
VÉGVÁRI MARTIN (Mogyi-Bajai JC) helyezetlen

73 KG (32 induló)
1. Victor Scvortov (Egyesült Arab Emirátusok-beli)
2. Lasa Savdatuasvili (grúz)
3. Zebeda Reviasvili (grúz)
3. Tsagaanbaatar Khashbaatar (mongol)
5. Odbayar Ganbaatar (mongol)
5. Pierre Duprat (francia)
7. Szerhij Drebot (ukrán)
7. Enrico Parlati (olasz)
PÁL GYULA (Honvéd-Kipex),
KISS NORBERT (Atomerőmű SE),
HERÉDI ÁKOS (Budaörsi SC) és
URBANCSOK TAMÁS (Honvéd-Kipex) helyezetlen


NŐK

48 KG (20 induló)
1. CSERNOVICZKI ÉVA (Ippon Judo Tatabánya)
2. Valentina Moscatt (olasz)
3. Kondo Ami (japán)
3. Otgontsetseg Galbadrakh (mongol)
5. Julia Figueroa (spanyol)
5. Taciana Lima (Guinea-Bissau-i)
7. Marina Csernyak (ukrán)
7. Amelie Rosseneu (izraeli)
PUPP RÉKA (Atomerőmű SE) helyezetlen

52 KG (30 induló)
1. Majlinda Kelmendi (koszovói)
2. Odette Giuffrida (olasz)
3. Petra Nareks (szlovén)
3. Olekszandra Sztarkova (ukrán)
5. Priscilla Gneto (francia)
5. Annabelle Euranie (francia)
7. MAROS BARBARA (KSI SE)
7. Jaana Sundberg (finn)
9. BALOGH DANIELLA (Mohácsi TE)
TÓTH PATRÍCIA (Ippon Judo Tatabánya) és
POLGÁR LUCA (Atomerőmű SE) helyezetlen

57 KG (27 induló)
1. Macumoto Kaori (japán)
2. Helene Receveaux (francia)
3. KARAKAS HEDVIG (Honvéd-Kipex)
3. Vlora Bedeti (szlovén)
5. Corina Caprioriu (román)
5. Sumiya Dorjsuren (mongol)
7. Lu Tong-csüan (kínai)
7. Miryam Roper (német)
SZABÓ KATINKA (Varga Cseppek) és
KELIGER BERNADETT (Közgép-Ceglédi VSE) helyezetlen

63 KG (34 induló)
1. Tasiro Miku (japán)
2. Martyna Trajdos (német)
3. Maelle Di Cintio (francia)
3. Anicka van Emden (holland)
5. Agata Ozdoba (lengyel)
5. Jekatyerina Valkova (orosz)
7. SZABÓ FRANCISKA (Varga Cseppek)
7. Isabel Puche (spanyol)
9. BACZKÓ BERNADETT (KSI SE)
GERCSÁK SZABINA (Hell-Miskolci JC) és
POLYÁK KRISZTINA (Kecskeméti JC) helyezetlen


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2014
Gombkötő Roland
Fotó: IJF, Záhonyi Tamás
IJF, Gabriela Sabau
EJU, Carlos Ferreira)