Az esztendő első Grand Slam-tornája következik, a legrangosabb európai viadalon, a sportágban legendás párizsi versenyen csaknem a teljes olimpiai csapatunk tatamira lép, csupán a sérüléséből éppen felépült Mészáros Anett hiányzik majd a tatamiról.    ÉLŐ EREDMÉNYEK        ÉLŐ TV

Nem véletlenül tartják ezt a tornát a legrangosabb európai viadalnak, sőt, mondhatjuk, hogy – hasonlóan a tokiói Kano-kupához – vetekszik a világbajnoksággal! A Tournoi de Paris résztvevői mindig zsúfolásig telt ház és értő közönség előtt adhatnak számot tudásukról, itt aztán valóban nemcsak a győzelemért járó tekintélyes mennyiségű olimpiai kvalifikációs pont (ebből háromszáz jár az aranyérmeseknek), nemcsak a diadal mellé kapott pénz (a 154 ezer dolláros összdíjazású tornán ötezer dollár jár az első helyezetteknek), hanem a dicsőség is fontos, aki itt nyer, annak nagy presztizse van a nemzetközi mezőnyben.

Csernoviczki Éva (fehérben) tavaly kétszer is dobogós volt
Párizsban: a Grand Slam-tornán és a vb-n

Sokat elárul, hogy a mieink közül eddig csupán ketten állhattak a dobogó legfelső fokán, 2001-ben Kovács Antal, 2007-ben pedig Hadfi Dániel – mindketten dobogósok voltak a torna évében rendezett világbajnokságon is.

Tavaly remekül szerepeltek a mieink Párizsban, Ungvári Attila és Csernoviczki Éva a dobogó második, Csoknyai László és Joó Abigél pedig a harmadik fokára állhatott abban a mezőnyben, ahol csak a rendező francia válogatott ötvenhat (!) judóst indított…

A magyar csapat ezúttal nem lesz teljes, hiányzik majd a kétszeres világbajnoki ezüst- és kétszeres bronzérmes, Európa-bajnok Mészáros Anett, aki térdsérülése után a napokban kezdte el a teljes értékű munkát, s visszatérését az áprilisi Európa-bajnokságra tervezi.

Ott lesz viszont a mezőnyben a londoni olimpiára készülő válogatott többi tagja, így a háromszoros Európa-bajnok Ungvári Miklós, a világbajnoki bronzérmes Csernoviczki Éva, az Európa-bajnok Joó Abigél, a vb-ezüstérmes Bor Barna, a vb-harmadik Karakas Hedvig, illetve a pillanatnyilag olimpiai indulást érő pozícióban található Csoknyai László és Farkas Bálint is. Rajtuk kívül a nevezési lista alapján ifj. Nagysolymosi Sándor próbál meg kvalifikációs pontokat gyűjteni.

Fantasztikus dolog lenne a tavalyi sikereket megismételni, de ez rendkívül nehéz lesz: az olimpiai sorozat vége felé egyre élesebb a harc a jobb pozíciókért, ezt jelzi, hogy 104 ország csaknem hétszáz judósa adta le a nevezését.

ifj. Nagysolymosi Sándor, Kecskeméti JC),
90, 100 (Farkas Bálint, FJC) és +100 kg (Bor Barna, Paksi Atomerőmű SE)
Nők: 70, 78 (Joó Abigél, KSI SE) és +78 kg

A legutóbbi magyar győztes Hadfi Dániel (balról a második)
2007-ben a párizsi dobogó tetején

A legendás viadal történetében az első magyar érem a nehézsúlyú Ozsvár András nevéhez fűződik, aki 1981-ben a japán Hitosi Szaito és a francia Laurent Del Colombo mögött a harmadik helyezést szerezte meg.

Az első magyar sikert Kovács Antal jegyzi, olimpiai és világbajnokunk több mint egy évtizede, 2001-ben, néhány hónappal világbajnoki ezüstérme előtt nyert a párizsi szuperversenyen. Öt esztendeje ünnepelhettük a második magyar aranyérmest, Hadfi Dániel személyében

Az elmúlt három évben állhatott magyar judós a dobogón, 2009-ben Ungvári Miklós lett harmadik, két évvel ezelőtt Mészáros Anett ezüst-, Karakas Hedvig pedig bronzérmet szerzett Párizsban, ráadásul Csernoviczki Éva és Burján László is ötödik lett, tavaly pedig Ungvári Attila és Csernoviczki Éva ezüst, Csoknyai László és Joó Abigél pedig bronzérmet szerzett, ezzel Magyarország az éremtáblázaton a hetedik helyen végzett, a mieinknél csak Japán és a házigazda Franciaország tudott több érmet szerezni!