Négy év után nyert újra érmet Magyarország a World Masters-viadalon: az 52 kilogrammos Pupp Réka állhatott fel a dobogó harmadik fokára Jeruzsálemben.

A sportág gálaversenyére minden súlycsoportban a világranglista legjobb harminchat versenyzőjét hívta meg a Nemzetközi Judo Szövetség, a kiemelt pénzdíj mellett az olimpiai kvalifikációs pontok szempontjából is ez volt az esztendő egyik legfontosabb nemzetközi judoversenye.

A Mesterek Tornájára hat magyar versenyző utazott, akik közül az első napon tatamira lépő Pupp Réka érte el a legjobb eredményt. Az Atomerőmű SE judósa kiemeltként kihagyhatta az első fordulót, a másodikban pedig érvényesíteni tudta a papírformát a svájci Ndiaye ellen. A negyeddöntőben már nehezebb dolga volt, a hazaiak reménysége, Gefen Primo nagyon jól tartotta magát, de Réka a hosszabbításban kicsikarta a győzelmet.

Az elődöntőben a koszovóiak olimpiai bajnoknője, Distria Krasniqi következett, aki hatodszor csapott össze a magyar lánnyal, s korábban csak egyszer, a tavalyi bakui Grand Slamen sikerült legyőzni. A csata a hosszabbításban dőlt el, bár Krasniqi nem talált fogást Pupp Rékán, a bírók háromszor figyelmeztették a magyar versenyzőt, ez pedig koszovói győzelmet jelentett. Krasniqi később megszerezte az aranyat is, ez volt a negyedik World Masters-győzelme, s az első az 52 kilogrammos súlycsoportban.

A bronzéremért nem harcolhatott Braun Ákos tanítványa, nem volt ugyanis ellenfele. A vigaszági döntőben érdekelt üzbég Keldijorova és a francia Buchard előző párharcában veszélyes technika alkalmazása miatt mindkét versenyzőt kizárták a további küzdelmekből, így Pupp Réka küzdelem nélkül szerezte meg a World Masters bronzérmét.

Legutóbb 2018-ban nyert magyar versenyző érmet az IJF kiemelt versenyén, akkor Tóth Krisztián volt ezüstérmes. Pupp Réka a bronzéremmel és az érte járó kilencszáz ponttal újabb hatalmas lépést tett a 2024-es párizsi olimpiai részvétel felé.

A második versenynapon két sportolónknak szurkolhattunk. Közülük a 63 kilogrammos Özbas Szofi kifejezetten peches volt a sorsolásnál: annak ellenére, hogy kiemeltként csak a második körben kellett bekapcsolódnia, a BHSE Európa-bajnoki bronzérmesére ott a japánok négyszeres világbajnoki érmese, Takaicsi Miku várt. Szofi nagy csatát vívott a japán lánnyal, amit csak a hosszabbítás második percében, egy vazarival veszített el. Később kiderült: Takaicsi ezen a napon megállíthatatlan, megszerezte az aranyérmet Jeruzsálemben.

Ungvári Attila sem volt a sors(olás) kegyeltje: annak rendje és módja szerint kipipálta az első feladatot (a marokkói Mouti ellen ipponnal nyert), de aztán következett a grúz szupersztár, a világbajnoki címvédő Tato Grigalasvili, aki küzdelmes mérkődésen egy vazarival jobbnak bizonyult a Győri AC versenyzőjénél. Grigalasvili meg sem állt az aranyig, ebben az évben megnyerte a világbajnokságot, az Európa-bajnokságot és a Mesterek Tornáját is...

A World Judo Masters utolsó napja nagyon rosszul kezdődött számunkra, olimpiai bronzérmesünk, Tóth Krisztián már az első körben búcsúzott. Az MTK Budapest 90 kilogrammos klasszisa a franciák U23-as Eb-bronzérmese, Alexis Mathieu ellen veszített ipponnal, az utolsó másodpercekben.

A 100 kilogrammosok között Vég Zsombor egyik nagy riválisát sodorta az útjába a sorsolás: a grúz vb-bronzérmes Ilia Szulamanidze mindeddig leküzdhetetlen akadályt jelentett a Ceglédi VSE reménysége számára (korábban négyből négyszer ő nyert, ráadásul ezek közül kettő U23-as Európa-bajnoki döntő volt), s az átkot most sem sikerült megtörni, a grúz vazaris előnyét meg tudta őrizni a találkozó végéig.

A nehézsúlyú Sipőcz Richárd zárta a sort a mieink közül, a Széchenyi Egyetem SE hétszeres utánpótlás Európa-bajnoka a szlovén Dragic ellen intésekkel harcolta ki a továbbjutást, majd a legjobb nyolc közé jutásért a +100 kilogramm első helyen kiemelt versenyzője, a világbajnoki ötödik helyezett, kétszeres Ázsia-bajnoki ezüstérmes tadzsik Temur Rahimov várt rá. A világranglista első helyezettje nem adott sok esélyt a magyar fiatalnak, a második percben ipponnal győzött, így számunkra véget ért a Mesterek Tornája, s egyben az esztendő utolsó judoversenye is. Mellesleg a mieink mindhárom csütörtöki legyőzője a fináléig menetelt, vagyis a magyarok valamennyien csak Masters-döntősöktől kaptak ki Jeruzsálemben...

A World Judo Masters 2009 óta íródó történetében eddig kilenc érmet szereztek a mieink.