Az olimpiai bronzérmes Tóth Krisztián pályafutásának huszonnegyedik World Judo Tour-érmét szerezte meg az antalyai Grand Slamen, Sipőcz Richárd pedig az előkelő ötödik helyen végzett.



A nehézsúlyúak küzdelmeiben a huszonegy esztendős Sipőcz Richárd indult harcba pályafutásának első Grand Slam-érméért. A Széchenyi Egyetem SE +100 kilogrammos versenyzője a mongolok korosztályos kontinensbajnoka, Erdenekhuu ellen lépett először tatamira Antalyában, a kiélezett párharc a hosszabbítás második percében ért véget, amikor a mongol judós begyűjtötte harmadik intését.

A győri judós a legjobb nyolc közé jutásért ipponal győzte le a kazahok U23-as bajnokát, Turginalijevet, majd a tadzsikok kétszeres kontinensbajnoki érmese, Rahimov következett, akit két vereség után először sikerült Sipőcz Richárdnak legyőzni – a hosszabbításban, intésekkel.

Az elődöntőben a Grand Slam-bronzérmes üzbég Juszupov állította meg a magyar óriás menetelését, vazaris vezetése után az utolsó percben kihasználva, hogy Sipőcz Richárdnak már kockáztatnia kellett. A bronzéremért a kétszeres pánamerikai bajnok kubai Granda volt a hatszoros korosztályos Európa-bajnokunk ellenfele. Az első intés nekünk jutott, ezt egy páros intés követte, de a gongszóig egyik fél sem tudta érvényre juttatni az akaratát. A hosszabbítás sajnos nem nekünk hozta el a katarzist, az aranypont Grandáé lett, de a Grand Slam ötödik helyezés így is kiemelkedő eredmény, szép reményeket ígér az olimpiai kvalifikációs sorozat közelgő rajtja előtt.

A 100 kilogrammosok között a húsz esztendős Vég Zsombor szép ippongyőzelemmel kezdett a szarajevói European Open aranyérmese, az olasz Bergamelli ellen, de a folytatásban nem bírt a brazilok kontinensbajnoki ezüstérmesével, Buzacarini a hosszabbítás harmadik percében döntött a maga javára, a Ceglédi VSE judósa nem folytathatta a küzdelmet.



Olimpiai bronzérmesünk, Tóth Krisztián a tokiói olimpia után először lépett tatamira nagy nemzetközi versenyen, s a csaknem nyolc hónapos szünet csöppet sem látszott meg a judóján! Az MTK Budapest 90 kilogrammos klasszisa Törökországban is többnyire maratoni csatákat vívott.

Az első párharca az észt Kuusik ellen például csaknem hét percnyi tiszta küzdelmi időt hozott. Az U23-as Európa-bajnok rivális megtréfálta judósunkat, egy vazarival vezetést szerzett, de ezt egy jól felismert földharchelyzetben sikerült egalizálni. A folytatás nem hozott újabb sikeres akciót, de az észt sportoló begyűjtött három intést, így számára nem folytatódott a Grand Slam-torna.

Következett a nyilvánvalóan grúz származású spanyol bajnok, Mamalashvili, aki ellen a hosszabbítás negyedik percében egy vazarival sikerült kicsikarni a továbbjutást.

A negyeddöntőben aztán a kubaiak világbajnoki ezüstérmese legyőzte a mi vb-ezüstérmesünket, Ivan Felipe Silva Morales intésekkel harcolta ki a továbbjutást. Tegyük hozzá, Tóth Krisztián már az első percben kapott két intést, talán nem az elfogultság mondatja, hogy vitathatóan. Ennél is jobban aggasztotta a szurkolókat, hogy Krisztián fájdalmasan kapott a bordáihoz az egyik földre érkezés után – szerencsére folytatni tudta a küzdelmet.

A vigaszágon egy régi ismerős, az izraeli Kochman várt Tóth Krisztiánra. Kochman csapatban olimpiai bronzérmes volt Tokióban, egyéniben az ötödik helyig jutott, s nem először csapott össze magyar riválisával. A jegyzőkönyvek csaknem egy évtizede, 2014-ben rögzítették az első összecsapást, s a párharc egészen Atnalyáig eldöntetlen volt, három-három győzelmet jegyeztek a felek.

Törökországban Kochman kezdett jobban, Tóth Krisztián ismét hamar kapott két intést, ám ahogy peregtek a másodpercek, úgy talált egyre jobban magára s végül a leléptetésig hajtotta ellenfelét, ehhez egészen pontosan hét percre volt szüksége.



A bronzéremért a januári portugál Grand Prix győztese, a holland Jesper Smink volt Krisztián ellenfele. Egy újabb nagy taktikai csata következett, ebben pedig Tóth Krisztián a világ egyik legjobbja, Smink néhány másodperccel a rendes küzdelmi idő vége előtt gyűjtötte be a harmadik intését, így a magyar judós vehette át a bronzérmet, pályafutásának huszonnegyedik World Judo Tour-érmét!

Tóth Krisztián klubtársa, az U23-as Európa-bajnok Gőz Roland is ugyanebben a súlycsoportban szerepelt. Két remek győzelmet aratott az elején, előbb a tajvani Csang, majd a brazil Gomes skalpját gyűjtötte egy-egy gyors ipponnal.

A legjobb nyolc közé jutás volt a tét a kanadaiak korábbi ifjúsági világbajnoka, Krieber Gagnon ellen. A kanadai kezdett jobban, de az MTK Budapest judósa egyre jobban magára talált, végül aztán a szikrázóan kemény meccset a hosszabbítás harmadik percének elején egy intés döntötte el Krieber Gagnon javára.

Az antalyai Grand Slam-tornán ragyogóan szerepelt a magyar küldöttség, Pupp Réka arany-, Özbas Szofi ezüst- és Tóth Krisztián bronzérmével a magyar válogatott az éremtáblázat negyedik helyén végzett, Grúzia (2, 2, 0), Franciaország (1, 1, 4) és Brazília (1, 1, 3) mögött!



Grand Slam, Antalya

FÉRFIAK

60 KG (35 induló)
1. Jang Jung-vej (tajvani)
2. Lukumi Cskvimiani (grúz)
3. Francisco Garrigos (spanyol)
3. Dilsodbek Baratov (üzbég)
5. Rodrigo Lopes (portugál)
5. Dzsaba Papinasvili (grúz)
7. Szavva Karakizidi (görög)
7. Angelo Pantano (olasz)
FECZKÓ CSANÁD (Rákosvidéke Hajtós DSE) és
NAJI DÁVID (Kaposvári JK) helyezetlen

66 KG (42 induló)
1. Denis Vieru (moldovai)
2. Willian Lima (brazil)
3. Tal Flicker (izraeli)
3. Szardor Nurillajev (üzbég)
5. Orkhan Safarov (azeri)
5. Baskhuu Yondonperenlei (mongol)
7. Sztrahinja Buncsics (szerb)
7. Alberto Gaitero (spanyol)
MÁTHÉ BENCE (BHSE) helyezetlen

73 KG (51 induló)
1. Giorgi Terasvili (grúz)
2. Manuel Lombardo (olasz)
3. Salvador Cases Roca (spanyol)
3. Petru Pelivan (moldovai)
5. Ido Levin (izraeli)
5. Zanszaj Szmagulov (kazah)
7. Mihail Cutlaszvili (görög)
7. Mark Hrisztov (bolgár)

81 KG (60 induló)
1. Guilherme Schimidt (brazil)
2. Vedat Albayrak (török)
3. Abdul Malik Umayev (belga)
3. Sarofiddin Boltabojev (üzbég)
5. Dominic Ressel (német)
5. Hevorh Manukjan (ukrán)
7. Matthias Casse (belga)
7. Alpha Oumar Djalo (francia)
UNGVÁRI ATTILA (Győri AC) és
RAJKAI RÓBERT (MTK Budapest) helyezetlen

90 KG (46 induló)
1. Ivan Felipe Silva Morales (kubai)
2. Luka Majsuradze (grúz)
3. TÓTH KRISZTIÁN (MTK Budapest)
3. Rafael Macedo (brazil)
5. Jesper Smink (holland)
5. Louis Krieber Gagnon (kanadai)
7. Li Kochman (izraeli)
7. Komronsoh Usztopirijon (tadzsik)
GŐZ ROLAND (MTK Budapest) helyezetlen

100 KG (41 induló)
1. Jorge Fonseca (portugál)
2. Nikoloz Sherazadishvili (spanyol)
3. Alekszandar Kukolj (szerb)
3. Elmar Gasimov (azeri)
5. Kyle Reyes (kanadai)
5. Rafael Buzacarini (brazil)
7. Asley Gonzalez (román)
7. Onisze Szaneblidze (grúz)
VÉG ZSOMBOR (Ceglédi VSE) helyezetlen

+100 KG (37 induló)
1. Guram Tusisvili (grúz)
2. Aliser Juszupov (üzbég)
3. Andy Granda (kubai)
3. Temur Rahimov (tadzsik)
5. Joseph Terhec (francia)
5. SIPŐCZ RICHÁRD (Széchenyi Egyetem SE)
7. Ushangi Kokauri (azeri)
7. Utkirbek Turobojev (üzbég)


NŐK

48 KG (30 induló)
1. Narantsetseg Ganbaatar (mongol)
2. Baasankhuu Bavuudorj (mongol)
3. Mireia Lapuerta Comas (spanyol)
3. Milica Nikolics (szerb)
5. Melanie Clement (francia)
5. Mary Dee Vargas Ley (chilei)
7. Merve Azak (török)
7. Sila Ersin (török)

52 KG (35 induló)
1. PUPP RÉKA (Atomerőmű SE)
2. Dijora Keldijorova (üzbég)
3. Odette Giuffrida (olasz)
3. Astride Gneto (francia)
5. Khorloodoi Bishrelt (mongol)
5. Larissa Pimenta (brazil)
7. Gefen Primo (izraeli)
7. Chelsie Giles (brit)

57 KG (35 induló)
1. Jessica Klimkait (kanadai)
2. Sarah Leonie Cysique (francia)
3. Timna Nelson Levy (izraeli)
3. Jessica Lima (brazil)
5. Christa Deguchi (kanadai)
5. Telma Monteiro (portugál)
7. Lien Csen-ling (tajvani)
7. Faiza Mokdar (francia)
KOVÁCS KITTI (BHSE) helyezetlen

63 KG (33 induló)
1. Lucy Renshall (brit)
2. ÖZBAS SZOFI (BHSE)
3. Barbara Timo (portugál)
3. Magdalena Krssakova (osztrák)
5. Anriquelis Barrios (venezuelai)
5. Catherine Beauchemin-Pinard (kanadai)
7. Ketleyn Quadros (brazil)
7. Andreja Leski (szlovén)
KARAKAS HEDVIG (BHSE) helyezetlen

70 KG (34 induló)
1. Marie Eve Gahie (francia)
2. Bernadette Graf (osztrák)
3. Margaux Pinot (francia)
3. Maria Portela (brazil)
5. Miriam Butkereit (német)
5. Kelly Petersen-Pollard (brit)
7. Elvismar Rodriguez (venezuelai)
7. Ida Eriksson (svéd)

78 KG (24 induló)
1. Anna-Maria Wagner (német)
2. Guusje Steenhuis (holland)
3. Natascha Ausma (holland)
3. Audrey Tcheumeo (francia)
5. Luise Malzahn (német)
5. Madeleine Malonga (francia)
7. Mayra Aguiar (brazil)
7. Emma Reid (brit)

+78 KG (22 induló)
1. Lea Fontaine (francia)
2. Raz Hershko (izraeli)
3. Julia Tolofua (francia)
3. Marit Kamps (holland)
5. Renee Lucht (német)
5. Adiyasuren Amarsaikhan (mongol)
7. Larisza Cserics (bosnyák)
7. Hilal Öztürk (török)


A magyarok eredményei
FÉRFIAK
60 KG. 1. forduló:
Feczkó Csanád és Naji Dávid erőnyerő. 2. forduló: Feczkó Csanád–Jaume Bernabeu Rico (spanyol) 0–10; Naji Dávid–Baurzsan Narbajev (kazah) 0–10
66 KG. 1. forduló: Máthé Bence–Mattia Miceli (olasz) aranyponttal 0–10
81 KG. 1. forduló: Ungvári Attila–Dorin Gotonoaga (moldovai) 7–0; Rajkai Róbert–Nicolas Chilard (francia) aranyponttal 0–7. 2. forduló: Ungvári Attila–Tim Gramkow (német) aranyponttal 10–0. 3. forduló: Ungvári Attila–Abdul Malik Umayev (belga) 0–10
90 KG. 1. forduló: Gőz Roland–Csang Vej-cseng (tajvani) 10–0; Tóth Krisztián erőnyerő. 2. forduló: Gőz Roland–Marcelo Gomes (brazil) 10–0; Tóth Krisztián–Mattias Kuusik (észt) aranyponttal, intéssel 10–0. 3. forduló: Gőz Roland–Louis Krieber Gagnon (kanadai) aranyponttal, intéssel 0–10; Tóth Krisztián–Tristani Mamalashvili (spanyol) aranyponttal 7–0. Negyeddöntő: Tóth Krisztián–Ivan Felipe Silva Morales (kubai) intéssel 0–10. A vigaszágon: Tóth Krisztián–Li Kochman (izraeli) aranyponttal, intéssel 10–0. A 3. helyért: Tóth Krisztián–Jesper Smink (holland) intéssel 10–0
100 KG. 1. forduló: Vég Zsombor erőnyerő. 2. forduló: Vég Zsombor–Enrico Bergamelli (olasz) 10–0. 3. forduló: Vég Zsombor–Rafael Buzacarini (brazil) aranyponttal 0–10
+100 KG. 1. forduló: Sipőcz Richárd–Munkhjargal Erdenekhuu (mongol) aranyponttal, intéssel 10–0. 2. forduló: Sipőcz Richárd–Zambil Turginalijev (kazah) 10–0. Negyeddöntő: Sipőcz Richárd–Temur Rahimov (tadzsik) aranyponttal, intéssel 10–0. Elődöntő: Sipőcz Richárd–Aliser Juszupov (üzbég) 0–10. A 3. helyért: Sipőcz Richárd–Andy Granda (kubai) aranyponttal 0–7
NŐK
52 KG. 1. forduló:
Pupp Réka erőnyerő. 2. forduló: Pupp Réka–Melissa Hurtado Munoz (kubai) aranyponttal 10–0. 3. forduló: Pupp Réka–Maria Taba (brazil) aranyponttal 10–0. Negyeddöntő: Pupp Réka–Primo Gefen (izraeli) 10–0. Elődöntő: Pupp Réka–Astride Gneto (francia) aranyponttal, intéssel 10–0. Döntő: Pupp Réka–Dijora Keldijorova (üzbég) 10–0
57 KG. 1. forduló: Kovács Kitti–Enkhriilen Lkhagvatogoo (mongol) 10–0. 2. forduló: Kovács Kitti–Julia Kowalczyk (lengyel) aranyponttal 7–0. 3. forduló: Kovács Kitti–Lien Csen-ling (tajvani) 0–10
63 KG. 1. forduló: Özbas Szofi és Karakas Hedvig erőnyerő. 2. forduló: Özbas Szofi–Joanne van Lieshout (holland) aranyponttal, intéssel 10–0; Karakas Hedvig–Catherine Beauchemin-Pinard (kanadai) 0–7. 3. forduló: Özbas Szofi–Ayten Yeksan (török) 10–0. Negyeddöntő: Özbas Szofi–Andreja Leski (szlovén) aranyponttal, intéssel 10–0. Elődöntő: Özbas Szofi–Anriquelis Barrios (venezuelai) aranyponttal 7–0. Döntő: Özbas Szofi–Lucy Renshall (brit) 0–7

 



A magyar Grand Slam-érmesek

A magyar Grand Slam-történelem első érmese Ungvári Miklós volt a 2009-es párizsi tornán, az első aranyra pedig csak 2010-ig kellett várni, akkor Mészáros Anett állhatott fel a dobogó legfelső fokára. A legtöbb érmet, kilencet Erdélyi-Joó Abigél és Tóth Krisztián holtversenyben jegyzi. A férfiak közül elsőként Tóth Krisztián nyakába akasztottak Grand Slam-aranyat, 2014-ben, Abu-Dzabiban. Magyarország eddig összesen hetvenkét érmet jegyez a GS-tornákon.


Aranyérmes (9)
Mészáros Anett (2010, Moszkva, 70 kg)
Joó Abigél (2013, Baku, 78)
Joó Abigél (2013, Moszkva, 78)
Tóth Krisztián (2014, Abu-Dzabi, 90)
Bor Barna (2015, Baku, +100)
Cirjenics Miklós (2017, Jekatyerinburg, 100)
Ungvári Attila (2021, Kazany, 81)
Pupp Réka (2021, Baku, 52)
Pupp Réka (2022, Antalya, 52)

Ezüstérmes (21)
Mészáros Anett (2009, Tokió, 70)
Karakas Hedvig (2009, Moszkva, 57)
Mészáros Anett (2010, Párizs, 70)
Bor Barna (2010, Moszkva, +100)
Ungvári Attila (2010, Rio de Janeiro, 73)
Csernoviczki Éva (2011, Párizs, 48)
Ungvári Attila (2011, Párizs, 73)
Joó Abigél (2011, Moszkva, 78)
Csernoviczki Éva (2014, Abu-Dzabi, 48)
Csernoviczki Éva (2015, Baku, 48)
Cirjenics Miklós (2016, Baku, 100)
Csernoviczki Éva (2016, Baku, 48)
Bor Barna (2017, Baku, +100)
Pupp Réka (2017, Baku, 52)
Ungvári Attila (2017, Jekatyerinburg, 81)
Tóth Krisztián (2017, Jekatyerinburg, 90)
Csernoviczki Éva (2018, Düsseldorf, 48)
Karakas Hedvig (2018, Düsseldorf, 57)
Tóth Krisztián (2018, Abu-Dzabi, 90)
Tóth Krisztián (2021, Antalya, 90)
Özbas Szofi (2022, Antalya, 63)

Bronzérmes (42)
Ungvári Miklós (2009, Párizs, 66)
Ungvári Miklós (2009, Moszkva, 66)
Ungvári Attila (2009, Moszkva, 73)
Csernoviczki Éva (2009, Moszkva, 48)
Bor Barna (2009, Moszkva, +100)
Karakas Hedvig (2010, Párizs, 57)
Ungvári Miklós (2010, Moszkva, 66)
Joó Abigél (2010, Moszkva, 78)
Csoknyai László (2011, Párizs, 81)
Joó Abigél (2011, Párizs, 78)
Csernoviczki Éva (2011, Rio de Janeiro, 48)
Bor Barna (2011, Rio de Janeiro, +100)
Joó Abigél (2014, Abu-Dzabi, 78)
Ungvári Miklós (2014, Tokió, 73)
Ungvári Miklós (2015, Baku, 73)
Csoknyai László (2015, Abu-Dzabi, 81)
Tóth Krisztián (2015, Abu-Dzabi, 90)
Joó Abigél (2015, Abu-Dzabi, 78)
Karakas Hedvig (2015, Tokió, 57)
Csernoviczki Éva (2016, Párizs, 48)
Bor Barna (2016, Baku, +100)
Ungvári Miklós (2017, Baku, 73)
Cirjenics Miklós (2017, Baku, 100)
Erdélyi-Joó Abigél (2017, Baku, 78)
Erdélyi-Joó Abigél (2017, Jekatyerinburg, 78)
Cirjenics Miklós (2017, Tokió, 100)
Tóth Krisztián (2019, Párizs, 90)
Karakas Hedvig (2019, Baku, 57)
Tóth Krisztián (2019, Baku, 90)
Cirjenics Miklós (2019, Brazíliaváros, 100)
Cirjenics Miklós (2020, Düsseldorf, 100)
Karakas Hedvig (2020, Budapest, 57)
Özbas Szofi (2020, Budapest, 63)
Pupp Réka (2021, Tel-Aviv, 52)
Karakas Hedvig (2021, Tel-Aviv, 57)
Tóth Krisztián (2021, Tel-Aviv, 90)
Tóth Krisztián (2021, Taskent, 90)
Pupp Réka (2021, Tbiliszi, 52)
Ungvári Attila (2021, Antalya, 81)
Pupp Réka (2022, Tel-Aviv, 52)
Özbas Szofi (2022, Tel-Aviv, 63)
Tóth Krisztián (2022, Antalya, 90)



 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2022
Gombkötő Roland
Fotó: IJF, Gabriela Sabau)