Huszonhárom egyesület tudott érmet szerezni az idei felnőtt magyar országos bajnokságon, amelynek a kecskeméti Mercedes-Benz Sportakadémia adott otthont. Ebben az évben tizennégy súlycsoportban negyvenkét klub százötvenegy judósa lépett tatamira a felnőtt országos bajnokságon, ez némi – nagyjából nyolc százalékos – visszaesést jelent az elmúlt évhez képest. Sajnos napjaink magyar klasszisa közül csak néhány vállalta az indulást, a nézők láthatták az olimpiai ötödik helyezett, világbajnoki bronzérmes, Eb-ezüstérmes Karakas Hedviget, a világbajnoki ezüstérmes Bor Barnát vagy a kétszeres olimpikon Csoknyai Lászlót, no és a kihívókat.

A bajnokság ünnepélyes díjátadásokkal kezdődött, Nagy Györgytől, az MJSZ főtitkártól és Horvay Sándortól, az MJSZ hagyományörző és emlékbizottságának elnökétől az Magyar Judóért-díj aranyfokozatát vehette át Török Ferenc, Mándli Elek, Kerekes Sándor, Kersics Antal, Ambrus Attila, Horváth Ramás és Andrási Barna, díszoklevelet kapott sporteredményeinek elismeréséért Gránicz Éva, Pulai János és Vágner József, Életműdíj elismerést vehetett át Pfluger Antal.

Az Országos Dankollégium elnöke, Flóri Miklós adott át danfokozatokat: az ötödik danról szóló oklevelet kapott Kalydy Zoltán István és Kersics Antal, második danfokozatot kapott Nagy Sándor és Tanács Attila. Flóri Miklós elmondta: január elseje óta a Nemzetközi Judo Szövetség új szabályozása lépett érvénybe a danfokozatok megszerzéséről és adományozásáról, a szabályokat a Magyar Judo Szövetség honlapján megtalálhatják.

A küzdelmek során az első meglepetést a 90 kilogrammosok között induló Csoknyai László szolgáltatta, aki ipponnal vereséget szenvedett a Pénzügyőr SE színeiben induló Veres Mártonnal szemben. Tegyük hozzá: az Atomerőmű SE 2017-es világbajnoki ötödik helyezettje már jó ideje hátrébb lépett a versenysporttól, nem csúcsformában érkezett Kecskemétre.

Ezzel azonban a meglepetések sora véget is ért, „Csoki” becsületére legyen mondva, a bronzérmet begyűjtötte, a súlycsoportok többségében pedig végül a favorit vitte el a pálmát.

A 60 kilósoknál a kecskeméti Szabó Csaba a páratlan éveket kedvelheti, hiszen 2015 és 2017 után ismét a dobogó legfelső fokára állhatott. A 66 kilogrammban a kaposvári Boros Bence megvédte tavaly megszerzett címét, a 73 kilósok között az újpesti Szabó Frigyes pályafutásának második felnőtt magyar bajnoki aranyérmét szerezte meg.

A 81 kilósoknál Hajtós Bertalan tanítványa, Tóth Ferenc a tavalyi junior magyar bajnoki címe után ezúttal a felnőtteknél lett aranyérmes. A 90 kilogrammban a bajai Köller Milán másodszor vehette át a felnőtt magyar bajnoki aranyat, a 100 kilogrammban az újra remekül harcoló Fogasy Gergő (BHSE) a fináléban az olimpiai kvótáért harcoló Ohát Zalánt legyőzve nyerte el második bajnoki címét.

A nehézsúlyúaknál a paksi Bor Barna magától értetődően gyűjtötte be pazar pályafutásának nyolcadik magyar bajnoki diadalát. Álljunk meg nála egy pillanatra! Hiszen az Atomerőmű SE félig-meddig már visszavonult klasszisára óriási szüksége lenne a tokiói olimpiára készülő magyar válogatottnak, világbajnoki ezüstérmesünk képes lehetne rá, hogy a hátralévő időszakban kiharcolja az ötkarikás indulás jogát. A visszacsábításáért érdemes lenne komolyabb áldozatokat is hozni…

A hölgyeknél a 48 kilogrammos, s mindössze tizenöt esztendős Kőszegi Rebeka (BHSE) pályafutása során először szerezte meg a felnőtt bajnoki címet. A paksi Pupp Réka (52 kg) negyedszer, Szabó Katinka (57 kg, BHSE) ötödször, Karakas Hedvig (63 kg, BHSE) pedig hetedik alkalommal lett magyar bajnok.

A 70 kilogrammban Lőrinc Renáta (UTE) két ezüst- és egy bronzérem után ezúttal a dobogó legfelső fokáig jutott, a 78 kilósoknál Salánki Evelin (BHSE) megvédte bajnoki címét, a nehézsúlyúaknál pedig a bajaiak junior Európa-bajnoka, Szigetvári Mercédesz pályafutása során másodszor nyerte el a címet.

A kecskeméti bajnokság abszolút nyertese a BHSE: a Honvéd judósai szerezték meg a legtbb – összesen hét – érmet, s öt arannyal magabiztosan szerezték meg az első helyezést az éremtáblázaton.

Három klub tudott duplázni: a Mogyi-Bajai JC, az Atomerőmű SE és az UTE is két aranyat vihetett haza, rajtuk kívül a Kaposvári JK-nak, a Kecskeméti JC-nek és a Rákosvidéke Hajtós DSE csapatának lett még magyar bajnoka ezen a napon.

Összesen huszonhárom egyesület tudott legalább egy érmet szerezni a húsvéti bajnoki tornán.