Csokorba gyűjtöttük a legfontosabb információkat, amelyeket az augusztus 10-én kezdődő Budapest Judo Grand Prix kapcsán tudni érdemes. Íme!




A verseny

A Grand Prix a sportág legrangosabb sorozatának, a World Judo Tournak egyik eseménye. Az idei budapesti esemény olimpiai kvalifikációs verseny lesz, aki érmet szerez a magyar fővárosban, az nagy lépést tesz a 2020-as tokiói olimpia felé. (Részletek az olimpiai kvalifikációról: KLIKK IDE!) Az első Grand Prix-t 2014-ben rendezték meg Budapesten, korábban az ötven kiírást megért Hungária-kupa volt a legrangosabb magyarországi felnőtt viadal. A 2014-es, a 2015-ös és a 2016-os GP-t követően 2017-ben a budapesti világbajnokság miatt nem rendeztünk Grand Prix-t, 2018-ban azonban ismét sor kerül rá.

A résztvevők

A világ legjobb judósai lépnek tatamira, az egyéni küzdelmekben minden ország nemzeti szövetsége súlycsoportonként két-két, vagyis összesen legfeljebb 28 főt indíthat. Magyarország a rendező jogán súlycsoportonként négy judóst állíthat tatamira, vagyis a válogatottunk ideális esetben akár 56 fős is lehet. A nevezések új rekordot hoztak: 86 ország 578 judósa lép tatamira, a sportág történetében még soha nem vettek részt ilyen sokan Grand Prix-viadalon. A magyarországi rekord 67 ország 411 indulója volt 2016-ból.

A magyar GP-létszámok:
2014: 53 ország/405 induló
2015: 55/254
2016: 67/411
2018: 86/578
A sorsolást itt találod: KLIKK IDE!

A lebonyolítás

Három nap alatt négy tatamin hét férfi és hét női súlycsoport versenyeire kerül sor, a nevezett sportolókat az augusztus 9-én következő sorsoláson osztják be 64-es vagy 32-es táblákba. A legjobb nyolcig egyenes kieséses a verseny, vagyis aki vereséget szenved, az kiesik, nem mérkőzhet tovább. A legjobb nyolc között a negyeddöntők vesztesei az úgynevezett vigaszágra kerülnek. Az elődöntők győztesei vívják a finálét, az elődöntők vesztesei és a vigaszág mérkőzések győztesei pedig a bronzéremért csapnak össze.

A díjazás

Ebben a sportágban versenyszámonként négy érmet osztanak: egy aranyat, egy ezüstöt és két bronzot. A Grand Prix-viadalon sok világranglistapontot lehet szerezni: a győztes 700 ponttal gazdagodik, ebben a sportágban ez éppen annyi, mint amennyi az Európa-bajnoki aranyéremért jár.
Az érem és a pontok mellett persze mást is kapnak a legjobbak: a magyar fővárosban százezer dollár talál majd gazdára, az egyéni aranyéremért a győztes és edzője nagyjából 800 ezer forintnyi összeget kap.

Az egyéni versenyszámok érmeseinek díjazása
Aranyérem (7 férfi, 7 női) – versenyző: 2400 dollár (körülbelül 640.000 forint), edző: 600 dollár (160.000 forint)
Ezüstérem (7 férfi, 7 női) – versenyző: 1600 dollár, edző: 400 dollár
Bronzérem (14 férfi, 14 női) – versenyző: 800 dollár, edző: 200 dollár

A magyar versenyzők számára extra bónuszt is felajánlott az OTP Bank: a legjobban szereplő magyar férfi és női judós egyaránt 1500 dolláros jutalmat kap.




A támogatók

A Magyar Kormány kiemelt támogatása nélkül nem jöhetett volna létre Budapesten ez a rangos esemény. A Grand Prix megrendezéséhez több tucat támogató, szponzor és együtműködő partner nyújt segítséget a Nemzetközi Judo Szövetségnek és a Magyar Judo Szövetségnek.

A helyszín

A Papp László Budapest Sportaréna, amely a sportág számos nagy nemzetközi versenyének adott otthont. Itt rendezték 2004-ben a junior-világbajnokságot, 2009-ben az ifjúsági vb-t, 2013-ban a felnőtt Európa-bajnokságot, 2014 és 2016 között a Budapest Grand Prix-viadalt, 2017-ben pedig a nagy sikerű SUZUKI JUDO VILÁGBAJNOKSÁG-ot.




Fontos tudnivalók

A Magyar Judo Szövetség a Budapest Judo Grand Prix olimpiai kvalifikációs versenyre ingyenes jegyvásárlási lehetőséget biztosított a tagegyesületei számára, a hírek szerint mindhárom versenynapra több mint háromezer jegyigény érkezett.
A vendégeknek – a világszínvonalú judós összecsapások megtekintésén túl – különféle programokkal kedveskednek a szervezők a Papp László Budapest Sportarénában, a multitermekben ki lehet majd próbálni a Honvédelmi Sportszövetség sportos játékait (igen, a rendkívül népszerű repülőgép-szimulátort is), ugyancsak lehet majd gyakorolni a Teqball-pályán, de hogy a sportágnál maradjunk: lesz tatamival borított felület is, ahol a gyerekek (no és természetesen az idősebbek is) egy kicsit lemozoghatják a sok meccsnézést.
Nagyon fontos, hogy a gyereket hozó felnőttek felkészüljenek néhány szabályra. Az egyik: már az érkezésnél számolni kell a szigorú beléptetés okozta esetleges torlódással, ezért érdemes időben érkezni a helyszínre.
Mivel a program mindhárom versenynapon nagyon hosszú (a selejtezők a létszámtól függően akár már 9 órakor elkezdődhetnek, a döntők pedig késő délutánig, akár hat óráig is elhőzódhatnak), a szervezők napi karszalagot biztosítanak a belépők számára, akik így a nap során elhagyhatják az Arénát és vissza is térhetnek oda.
Ugyancsak fontos, hogy a Papp László Sportarénában 2018-ban már nem lehet készpénzzel fizetni a büféknél, kizárólag bankkártyát lehet használni. Érdemes erre a gyerekek számára előzetesen megoldást találni.


Közös edzés Barcelona hőseivel

Nagyon várt program a közös edzés Barcelona hőseivel: a 16 órakor kezdődő érmes mérkőzések előtti nagyszünetben mindhárom napon közös edzésen vehetünk részt dr. Kovács Antallal, Hajtós Bertalannal, Csák Józseffel és Csősz Imrével, érdemes tehát judogit is vinni a Papp László Budapest Sportarénába.

A program

2018. AUGUSZTUS 10. PÉNTEK
Női 48 kg, 52 kg, 57 kg
Férfi 60 kg, 66 kg
9:30: selejtezők (négy tatamin)
16:00: bronzmérkőzések, döntők (egy tatamin)

2018. AUGUSZTUS 11. SZOMBAT
Női 63 kg, 70 kg
Férfi 73 kg, 81 kg
9:30: selejtezők (négy tatamin)
16:00: bronzmérkőzések, döntők (egy tatamin)

2018. AUGUSZTUS 12. VASÁRNAP
Női 78, +78 kg
Férfi 90, 100, +100 kg
9:30: selejtezők (négy tatamin)
16:00: bronzmérkőzések, döntők (egy tatamin)




A Grand Prix műsorfüzetét keresd a helyszínen!

Kinek szurkolhatunk?

A rendező jogán Magyarország minden súlycsoportban négy versenyzőt indíthat, s a Magyar Judo Szövetség igyekszik élni a lehetőséggel, sok fiatal judósunk kap bizonyítási esélyt, hiszen a budapesti Grand Prix komoly lehetőséget ad minden judósunknak a kvalifikációs pontgyűjtésre. Harminckilenc fős magyar csapatot jelölt ki Pánczél Gábor férfi és Toncs Péter női szövetségi kapitány.

A magyar csapat (világranglista helyezésekkel)
FÉRFIAK
60 kg: Szabó Csaba (Kecskeméti JC, 63.), Monori Dániel (UTE, 259.), Vida András (Győri AC, –), Naji Dávid (Kaposvári JK, –)
66 kg: Gorjánácz Zsolt (BHSE, 88.), Boros Bence (Kaposvári JK, 267.), Kozma Ákos (Kaposvári JK, 339.), Cseh Márk (Kecskeméti JC, –)
73 kg: Ungvári Miklós (Ceglédi VSE, 54.), Szabó Frigyes (Leányvár SE, 324.), Végvári Martin (Mogyi-Bajai JC, 275.), Mátics András (OLC T-Trans Gemenc JK, 328.)
81 kg: Ungvári Attila (Ceglédi VSE, 15.), Rajkai Róbert (Százhalombatta, 262.), Gőz Roland (KSI SE, –), Kurtán Zsombor (Egri VSI, –)
90 kg: Tóth Krisztián (Pénzügyőr SE, 8.), Vér Gábor (BHSE, 107.), Tóth Apor (Miskolci VSC, 159.), Veres Márton (KSI SE, –)
100 kg: Cirjenics Miklós (Atomerőmű SE, 5.), Ohát Zalán (Budaörsi SC, 50.)
+100 kg: Waczulik Richárd (UTE, 205.)
NŐK
48 kg: Csernoviczki Éva (Ippon Judo Tatabánya, 10.)
52 kg: Pupp Réka (Atomerőmű SE, 14.)
57 kg: Karakas Hedvig (BHSE, 15.), Siroki Ibolya (Budaörsi SC, 145.). Kovács Kitti (BHSE, 225.), Maróti Alexandra (UTE, –)
63 kg: Cservenák Anna (Debreceni SC-SI, –), Özbas Szofi (Ceglédi VSE, –), Balogh Daniella (Mogyi-Bajai JC, –), Polyák Krisztina (Budaörsi SC, 205.)
70 kg: Gercsák Szabina (Miskolci JC, 14.), Lőrinc Renáta (UTE, 106.), Balogh Sára (Szatymaz, –)
78 kg: Salánki Evelin (BHSE, 57.)
+78 kg: Szigetvári Mercédesz (Mogyi-Bajai JC, 43.), Nagy Kitti (Szatymaz, 110.)

Nyertek már magyarok?

A Grand Prix-k történetében eddig összesen 91 érmet szereztek a magyar judósok, 1956 óta íródó történetében összesen 24 érmet szereztek a magyar judósok, a legtöbbet, 13-at Karakas Hedvig gyűjtötte. Az aranyak számát tekintve Joó Abigél vezet 5 első helyezéssel. A budapesti GP-n eddig három magyar judósnak sikerült győznie: 2014-ben Csernoviczki Éva, 2015-ben Ungvári Miklós, 2016-ban Tóth Krisztián állhatott fel Budapesten a dobogó legfelső fokára.




Kik a legnagyobb sztárok?

Óriási respektje volt a sportágban a holland Anton Geesinknek, aki a tokiói publikum szeme láttára hódította el az 1964-es olimpia aranyérmét a japánok elől. Hatalmas tisztelet övezte a nyolc esztendőn át verhetetlen, olimpiai bajnok, négyszeres világbajnok japán Jamasita Jaszuhirót. Egy egész világ ünnepelte a sorozatban öt olimpián dobogós női vb-rekordert, a japán Tani (Tamura) Riókót.
Mégis, alighanem a sportág valaha volt legismertebb és legnépszerűbb alakja Teddy Riner lett. A francia óriás – aki áprilisban ünnepelte 28. születésnapját – Rióban a második olimpiai aranyérmét szerezte meg, már nyolcszoros világbajnok, a 2008-as pekingi olimpia óta vívott 147(!) összecsapásból egyetlen egyet veszített el (2010-ben Tokióban, a vb-döntőben a japán Kamikawa ellen bírói döntéssel).
Budapesten ezúttal is láthatunk jó néhány nagyágyút, olimpiai és világbajnokok sorát. A teljesség igénye nélkül ott lesz a budapesti tatamin Rio de Janeiro ötkarikás aranyérmesei közül az orosz Haszan Halmurzajev, az argentin Paula Pareto, a brazil Rafaela Silva, a szlovén Tina Trstenjak és a cseh Lukas Krpalek, a londoni bajnok kubai Idalys Ortiz, a 2017-es budapesti világbajnokság aranyérmesei közül a japán Wolf Aaron és a német Alexander Wieczerzak, a világranglista vezetők közül pedig a grúz Varlam Liparteliani, a japán Nagajama Rjudzsu és a szerb Alekszandar Kukolj is.




Hol vehetek jegyet?

A Papp László Budapest Sportaréna jegypénztáraiban, vagy az interneten a jegy.hu oldalon keresztül lehet belépőt vásárolni. A felnőtt napijegy 1000 forintba, a gyermekjegy 500 forintba kerül. Három éves kor alatt ingyenes a belépés.
FONTOS! A világbajnokság idején a Papp László Budapest Sportarénában és környékén fokozott biztonsági ellenőrzésekkel kell számolni, ezért kérjük a kedves szurkolókat, ezt feltétlenül vegyék számításba, amikor a versenyre indulnak!

Hol követhetem a versenyt?

Tudtad, hogy a judo rangos nemzetközi versenyeit, sőt, immár a magyar judo korosztályos országos bajnokságait is – televízióban vagy internetes streamen keresztül – élőben követheted? Így lesz ez a Grand Prix idején is!
A televíziók képernyőjén szerte a világon gyakran feltűnik a judo, a Judo World Tour eseményeit a világ 130 országában közvetítik. A Grand Prix-ről augusztus 10. és 12. között minden nap élőben közvetít és összefoglalókat is sugároz a Sport TV, vagyis egyetlen fontosabb, érdekesebb összecsapásról sem maradunk le.
A világhálón a nemzetközi híreket a Nemzetközi Judo Szövetség (ijf.org) honlapján követhetjük, az aktuális versenyekről az ippon.tv élő streamet is kínál, a sorsolásokat, az eredmények alakulását az ippon.org oldalán érdemes keresni. Nemzetközi hírek, eredmények, statisztikák tekintetében kihagyhatatlan a judoinside.com és a judobase.org oldala is.
Magyarországon a Magyar Judo Szövetség (judo.hu) honlapján találhatjuk meg a sportág hivatalos információit, sportolói és klubadatbázisát, emellett a judo hazai és nemzetközi híreit összegyűjtő judoinfo.hu oldalt is ajánljuk a figyelmükbe!

Ha kedvet kaptál hozzá…

Tudtad, hogy Magyarországon minden régióban tudsz judózni? 2018-ban 189 klub közül választhatsz, de a Mini Judo, az Edzők az iskolában, az IJF Referencia Iskola és a Sport legyen a tiéd programok keretében 320 iskolában is van judo oktatás – mindemellett ezt a küzdősportot-harcművészetet felnőtt korban is el lehet kezdeni.
Ha kedvet kaptál a judóhoz, keress minket a Magyar Judo Szövetség elérhetőségén: www.judo.hu!

Ha a guide-ot kinyomtatnád

Akkor innen letöltheted: KLIKK IDE!


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2018
Fotók: IJF, EJU, MJSZ)