Százhetven sportoló kapott elismerést a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) az Év Egyetemi Sportolója díjátadó gáláján, amelynek a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Dr. Koltai Jenő Sportközpontja adott otthont. Az egyetemista sportolókat a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, Fábián László is köszöntötte, aki gratulációja mellett a Kettőskarrier-programról is beszélt.




Gőz Roland szerezte a harmadik magyar judós aranyat a világjátékok történetében


Mocsai Lajos, a MEFS elnöke nyitóbeszédében elmondta, hogy a 2021-ben bevezetett, egyetemi sportfejlesztésre fordított támogatásnak és az ebből következő kiszámíthatóságnak köszönhetően növekszik az egyetemi sport eredményessége a magyar és a nemzetközi színtéren egyaránt. Hozzátette: még nem volt ennyi díjazott. Az Egyetemi Világjátékokról a népes magyar delegáció tizenhét éremmel, három arannyal, nyolc ezüsttel és hat bronzzal térhetett haza. Emellett tizennyolc sportágban rendeztek idén Egyetemi Európa-bajnokságot, ezeken a magyar fiatalok több mint hatvan érmet gyűjtöttek. Mocsai Lajos kiemelte, ezek az eredmények nagyon jó előjelek a 2024-ben Debrecenben és Miskolcon sorra kerülő Európai Egyetemi Játékokra, amelyre várhatóan több mint négyszáz egyetemről érkeznek majd sportolók.




Remekeltek a judósok!

Emlékeztetőül: a Kínában megrendezett egyetemi világjátékokon (korábbi nevén az universiadén) a judósok közül Gőz Roland arany-, Gyertyás Róza bronzérmet szerzett, Sipőcz Richárd pedig ötödik lett. Remekül szerepeltek a judós hallgatók az Európai Egyetemi Játékokon: a mieink három arany-, három ezüst- és három bronzérem mellett négy ötödik és két hetedik helyezést értek el: Zágrábban Vida András, Sipőcz Richárd és Kriza Anna nyakába akasztottak aranyérmet, Hegedűs Levente, Tóth Benedek és Gyertyás Róza ezüst-, Naji Dávid, Havasi Bálint és Varga Brigitta pedig bronzérmes lett, a pontszerző helyezések közül Andrási Márton, Ócsai Sándor, Sztankó Dániel és Paár Viktória az ötödik, Tsikkou Stella és Mizrak Féza pedig a hetedik helyet szerezte meg.

 


Sipőcz Richárd (balról a második) a dobogó tetején az egyetemi Európa-bajnokságon


Idén többek között a ritmikus gimnasztikázó Pigniczki Fanni, a világbajnok vívó Márton Anna, a szintén világbajnok úszó Kós Hubert, a kick-boxos Fésű Lajos és a szintén vb-aranyérmes vízilabdázó Vogel Soma is kiérdemelte az Év Egyetemi Sportolója díjat. A Testnevelési Egyetem csaknem három hónapja átadott sportcsarnokában Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár arra hívta fel a figyelmet, a magyar sport évek óta azért küzd, hogy az érettségi után ne veszítse el a sportoló fiatalokat. „Ami nekem ma eszembe jut, ha rátok nézek, hogy igazi példamutató emberek vagytok. Olyan példát mutattok a jövő generációjának, ami ösztönözni fogja őket arra, hogy nem kell választani tizennyolc évesen a sport vagy a tanulás között, mert a kettőt együtt is lehet csinálni ilyen magas szinten” – hangsúlyozta.

Sterbenz Tamás, a TE rektora közölte: a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) Kettőskarrier-programjának köszönhetően most jó sportoló egyetemistának lenni. A MOB szerdán kötött együttműködési megállapodást huszonhárom felsőoktatási intézménnyel. Fábián László, a MOB főtitkára gratulációja mellett felidézte, hogy a MOB és a MEFS kapcsolata sok évtizedre nyúlik vissza. „Az Universiade mindig egy olyan esemény volt, ahonnan fantasztikus bajnokok jutottak el az olimpiára, és ezzel is azt bizonyították már akkor, hogy a tanulás és a sport kéz a kézben jár” – fogalmazott a főtitkár. Az olimpiai bajnok sportvezető beszélt a MOB ősszel indult Kettőskarrier-programjáról, ehhez kapcsolódva elmondta azt is, hogy a MOB előző nap a Magyar Tudományos Akadémiában huszonhárom felsőoktatási intézménnyel kötött együttműködési megállapodást a sportolók tanulmányainak segítése érdekében.



A hagyományoknak megfelelően a MEFS díjátadó gáláján hirdettek végeredményt az egyetemek közötti Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokság (MEFOB) pontversenyben – az ezer fő hallgatóra eső pontszám alapján. Ezt a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TE) nyerte, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lett a második, megelőzve az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemet (EKKE). A 2022/2023-as tanévi MEFOB pontversenyben a Pécsi Tudományegyetem zárt az élen, a TE végzett másodikként, míg az EKKE hallgatói szerezték meg a harmadik helyet.


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2023
Forrás: MOB
Fotó: MOB, Szalmás Péter)