Minden judoruha (judogi) két, rizsszövéses eljárással készült, vastag pamutból varrt ruhadarabból áll: egy térdnél megerősített nadrágból és egy vastag gallérral rendelkező kabátból. (A vastag gallér oka a harc közbeni folyamatos ráncigálásból adódó óriási terhelés.) Ezen kívül a judokáknak van egy tudásszintjüknek megfelelő színű övük. Judoruha kisokos.




A megfelelő judoruha kiválasztásának szempontjai

A judogikat vastagság alapján két csoportba sorolják. A vékonyabbak a gyakorló judoruhák, amelyek négyzetméterenkénti 350-450 gramm sűrűségű anyagból készülnek. A vastagabb, sűrűbb anyagú, versenyre használt judo ruhák tömege 650-1000 gramm között mozog.

A judogik kék és fehér színű változatát a judóban és a jiu-jiutsuban egyaránt használják. Rövidebb kabátujjal rendelkező verziójában az aikido, akár fekete vagy piros, sokszor feliratos változatában pedig a brazil-jitsu harcosai küzdenek.

A judoruhák méretezése 100 és 210 centiméter között változik. Magasságtól és testalkattól függően kell kiválasztani a megfelelő méretet úgy, hogy közben figyelembe kell venni azt is, hogy a mosásnál négy-hét százaléknyit összemegy. Például egy 175 centiméter magas, átlagos testalkatú embernek 180-as ruhára van szüksége.

A judogi viselete kényelmes kell, hogy legyen, ezért nem lehet túl laza, különben az ellenfelek könnyen fogást találnak a judokán. Szoros sem lehet a judoruha, mert nemcsak kényelmetlen, hanem csaknem szabályellenes is. Meglehet, hogy még az edzőterembe sem engednek be a túl kicsi ruhában, versenyre pedig biztosan nem.


A judo ruha tisztításának és tárolásának alapvető szabályai

A rizsszövéses pamutból készült judoruhákat 30 Celsius-fokos, de legfeljebb 40 fokos vízben szabad kimosni. A fehérítő vegyszerek használata és a judoruha főzése nem ajánlott! Ellenkező esetben a ruha élettartama kevesebb mint a felére csökken. Meg kell barátkozni a gondolattal, hogy a használatba vétel után a ruha fehérsége már sohasem lesz a régi. Senkinél sem!

Fontos, hogy a rizsszövéses pamutból készült judogik a harmadik vagy a negyedik mosás után nyerik csak el a végleges méretüket, viszont további mosások után már nem mennek jobban össze. Ennek köszönhetően, amikor a növésben lévő gyerekeknél felvarrásra van szükség, azt mindenképpen csak több mosás után szabad megtenni!


A judoruha helyes hajtogatási technikáját bárki elsajátíthatja, ha megtanulja a következő lépéseket:

1. Először le kell teríteni a judokabátot.
2. Ezt követően egybe kell hajtani a nadrágot és így ráhelyezni a kabátra.
3. Majd a kabát ujjait be kell hajtani, először a bal, majd a jobb oldalit!
4. Most a nadrág lelógó részének a behajtása következik.
5. Ezek után a kabát bal felét középig be kell hajtani.
6. Ezt a lépést pontosan ugyanígy követi a kabát jobb felének a behajtása.
7. A hajtogatás utolsó lépéseként az egészet össze kell hajtani felülről lefelé!
8. Befejezésként át kell kötni az övvel a ruhacsomagot.

Ha a tökéletes judo ruhát keresed magadnak vagy gyermekednek, nézz körül a SamanSport.hu oldalán, hiszen náluk számtalan küzdősporthoz megtalálod a tökéletes ruhát és minden egyéb kiegészítőt.


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2019
Forrás: Info Győr
Samansport)