Az idei tanévi judo MEFOB a szokásos időben, november utolsó hétvégéjén, de új helyszínen, az UTE frissen felújított Horváth István judotermében került lebonyolításra. Dr. Németh Endre beszámolója következik.

A versenyt Kiss Ádám professzor, a MEFS elnöke nyitotta meg, aki nagy érdeklődéssel nézte a küzdelmeket és örömmel nyugtázta a magas részvételi számot. A hatvanas években rendeztek már judo MEFOB-okat, de később megszűntek azok. Horváth István ébresztette fel a versenyrendszert „csipkerózsika álmából” a nyolcvanas évek közepén, amikor a Közgazdasági Egyetem testnevelő tanára volt. Az elmúlt majd harminc évben a Budapesti Honvéd judoterme adott otthont az egyetemi bajnokságoknak. Azt a termet kinőttük, hiszen a tavalyi kétszázhúsz indulóhoz képest, idén 352 fő mérlegelt.

Jómagam húsz éve szervezem a magyar egyetemi judo életet, de a létszám engem is meglepett. Magyarországon felnőtt versenyen még nem volt ilyen sok induló, mint ahogy gondot okozott a 73 kilogrammos mezőny létszáma is. Kézzel rajzoltak nekik egy tabellát, mert nem fértek rá a hatvannégyes tabellára. Ilyen népes mezőny magyar versenyen egy-egy súlycsoportban még nem volt.

Adódott ez abból, hogy az NKE csapata idén 140 fő volt, a TF 133 fővel, míg a PTE 36 fővel képviseltette magát. A további 43 induló 17 intézményből érkezett. Erre a létszámra senki nem számított, már-már kezelhetetlen volt. A jövő tanévben szükséges az elektronikus előnevezés a versenyre és a számítógépes sorsolás és lebonyolítás.

A judo MEFOB az egyéni sportágak között a legnagyobbak közé emelkedett, évről évre egyre több egyetem és egyre több hallgató vesz részt a versenyeinken. Az idei tanévben például atlétikában 166 fő, birkózásban 45 résztvevője volt a versenyeknek. A színvonalra sem lehet panasz, két olimpikonunk, Csoknyai László és Cirjenics Miklós is indult, de a hölgyek között is olyan nevek voltak, mint a friss U23-as Európa-bajnok, felnőtt Eb-bronzérmes Gercsák Szabina, vagy a már említett U23-as EB-n ezüstérmet szerző korosztályos Európa-bajnok Pupp Réka.

Rajtuk kívül is számos élversenyző indult, korosztályos vb-, Eb-érmesek, vagy éppen az őszi kecskeméti országos bajnokság érmesei, helyezettjei. Az amatőrök versenyeinek színvonalára sem lehetett panasz, gyönyörű akciókat láthattunk tőlük is. Néha az amatőrök túlságosan is akartak, két hölgy letámaszkodott, nekik a karjuk bánta, ficam illetve törés lett a vége sajnos.

Az A-kategória eredményhirdetését megtartottuk a verseny közben, így valamelyest csökkent a zsúfoltság és szusszanhattak egyet a bírók is. A maratoni küzdelmeknek este hét felé lett vége, a szervezők és a bírói kar nem kis örömére. A magas létszám és a hosszú verseny miatt több bíróra volt szükség, így a tervezett rendezési költség alultervezett volt, az összeg a bírói és orvosi díjakat sem fedezte és akkor még nem beszéltünk a terembérről és az energiaköltségekről. A jövő tanévben ezt korrigálni szükséges, nagyságrenddel nagyobb összeget kell tervezzünk.

Az UTE jó házigazdának bizonyult, igyekezett jól kezelni a nem várt hatalmas létszámot. Több egyetem is jelezte, hogy jövőre még több hallgatóval jönnének, így jóval hosszabb kell legyen az előkészítő folyamat, és megfelelő informatikai háttér szükséges hozzá.

5. Dudás Donatella (TF)

1. Percz Ágnes (NKE)